Műhelyiskola
A lemorzsolódással veszélyeztetett diákok egy rugalmas időtartamú, akár fél év alatt is elvégezhető képzés révén maradhatnak a rendszerben. Az erre a célra létrehozott műhelyiskolák a gyakorlati tudnivalókra helyezik a hangsúlyt, a közismereti tantárgyakkal szemben.
Az új képzésforma segítségével, azon diákok, akik a szakiskolát sem tudják eredményesen befejezni a műhelyiskolában piacképes részszakképesítést szerezhetnek, és így nem maradnak bizonyítvány nélkül. A képzés nagy része a műhelyben zajlik, az oktató a „mester”, a pedagógusnak a minimális közismereti tantárgyak miatt csak mentorszerepe van. A képzésforma esetén a kulcskompetenciák megerősítése a legfőbb cél, a tanulók ezért projektfeladatokat végeznek, használati utasítást értelmeznek vagy anyagszükségletet számolnak.
Műhelyiskolában tanulmányokat az folytathat, aki alapfokú végzettséggel nem rendelkezik, de a szakképző iskola Dobbantó programját elvégezte, vagy alapfokú végzettséggel rendelkezik és a tizenhatodik életévét betöltötte. A műhelyiskolában kizárólag részszakma megszerzésére irányuló felkészítés folyik, amelyet tanműhelyben vagy munkahelyi körülmények között, nappali rendszerben, egy-öt fős csoportokban lehet elvégezni. A műhelyiskolában részszakma megszerzésére – a tanév rendjére tekintet nélkül – legalább hat, legfeljebb huszonnégy hónap áll a tanulók rendelkezésre.
Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola
- Asztalosipari szerelő
- Szobafestő
- Csőhálózat-szerelő
Miskolci SZC Szentpáli István Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Szakképző Iskola
- Bolti előkészítő (kereskedelmi értékesítő)
- Szakácssegéd (szakács)
- Pincérsegéd (pincér-vendégtéri szakember)
(Forrás: www.ikk.hu; fotó: www.freepik.com)